Fotorelacja z Festiwalu Literatury dla Dzieci w Krakowie (1-5 grudnia)

Fot. Kuba Włodek i Filip Radwański



Festiwal Literatury dla Dzieci to czas pełen fenomenalnych spotkań i warsztatów z Waszymi ulubionymi twórcami i twórczyniami książek!

Tydzień festiwalowy rozpoczęliśmy od spotkania z Katarzyną Ryrych, autorką książki Lato na Rodos, rozmawialiśmy o inności, wyobcowaniu, ale także tolerancji i zrozumienia perspektywy drugiego człowieka, niezależnie jak nienormalny się może wydawać (bo czym tak naprawdę jest normalność?).

W środę odbyło się również spotkanie wokół książki Dzik Dzikus z Krzysztofem Łapińskim oraz warsztaty z Aleksandrą Fabią ilustratorką Przedszkola imienia Barbary Wiewiórki i Anną Kaźmierak autorką Turoni, żandarów, herodów. Wiejska maskarada

Drugi dzień festiwalowy rozpoczął się od twórczych warsztatów z Anną Świątek, która wprowadziła uczestników w niezwyczajny świat Tututu. Następnie szkoły i grupy zorganizowane wzięły udział w spotkaniu autorskim z Bogusiem Janiszewskim. W rozmowie wokół książki O,choroba, która odbyła się w Radiu Kraków, uczestniczyła również prezeska Fundacji Iskierka Jolanta Czernicka-Siwecka. 

W Pałacu Potockich odbyła się również konferencja dla bibliotekarzy i nauczycieli, która od lat organizowana jest w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci. W tym roku program obfitował w tematy ważne i nietuzinkowe:

  • dr Michał Zając – Kontrowersyjne książki dla dzieci w bibliotekach publicznych: cień cenzury?    
  • Darek Martynowicz – Scenariusze półwariackie – czyli o wartości kreatywności i pracy projektowej z lekturą.
  • Dlaczego Miś Paddington się nie starzeje? – panel dyskusyjny o klasyce literatury dziecięcej z udziałem Justyny Sobolewskiej, Anny Czernow i Aleksandry Kamińskiej. 

Po południu spotkaliśmy się z Mistrzem Ilustracji! Daniel de Latour zainspirował dzieciaki do stworzenia własnych książek o przygodach skarpetek! Cały festiwalowy dzień zakończył się czytaniem wierszy polskich poetów w niezwykłej przestrzeni Muzeum Etnograficznego. 

Trzeci dzień Festiwalu rozpoczął się spotkaniem z Katarzyną Kalistą autorką książki Kot Barnaba i zagadkowa hipoteza, następnie przyszedł czas na lemowskie warsztaty z Martą Ignerską. W ich czasie uczestnicy stworzyli obrazy nie z tej ziemi. 

Do Radia Kraków uczniowie szkół podstawowych przybyli na spotkanie z Barbarą Gawryluk i Pawłem Skawińskim, by wysłuchać ich opowieści o Tatrach i wyjątkowości górskich wypraw. 

Tego dnia odbyły się również warsztaty z Przemkiem Liputem oraz Katarzyną Fryzą. A wieczorem tradycyjnie wybraliśmy się na czytanki po zachodzie słońca, tym razem do Muzeum Narodowe w Krakowie do Muzeum Książąt Czartoryskich, żeby posłuchać wierszy o rzeczach cennych i bezcennych.

Weekend festiwalowych wrażeń otworzyło spotkanie z Sylwią Chutnik i jej najnowszą książką Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. 100 historii niezwykłych Polek. Po nim przyszedł czas na długo wyczekiwane warsztaty z Piotrem Sochą oraz wieczorynkę filmową. W Kinie Paradox odbyła się przedpremierowa projekcja filmu Nawet myszy idą do nieba

Wieczór festiwalowy zakończył się w MOCAKu, gdzie Jan Klata wcielił się w czytającego wiersze o trudach pracy i ciężkich charakterach. Po części czytankowej odbyło się niesłychane zwiedzanie zakamarków wokół muzeum. Zwiedzanie niezwykłe, bo z latarkami i czołówkami!

Ostatniego dnia Festiwalu na spotkanie autorskie stawiła się Justyna Bednarek. Wierny fanom skarpetkowej serii odpowiedziała na wszystkie nurtujące ich pytania. Z kolei Elżbieta Wasiuczyńska wprowadziła dzieci w leśny świat Berci i Orsona i w czasie warsztatów pomogła stworzyć własne leśne przestrzenie.

Festiwal Literatury dla Dzieci zakończył się uroczystą galą i koncertem zespołu Czereśnie.

W tym roku Festiwal odbywał się w:

  • Pałacu Potockich – nowym kulturalnym adresie na mapie miasta, którego współgospodarzami są KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki;
  • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha;
  • Radiu Kraków;
  • Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie;
  • Muzeum Książąt Czartoryskich;
  • Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK | MOCAK Museum of Contemporary Art in Krakow;
  • Kinie PARADOX. 

Więcej na stronie Festiwalu Literatury dla Dzieci: www.fldd.pl