Fotorelacja z Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku (5-9 października)

Fot. Bartek Bańka



Ósma edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci w Gdańsku rozpoczęła się od spotkania z Grzegorzem Kasdepke, Roksaną Jędrzejewską-Wróbel oraz Moniką Chabior – Zastępczyni Prezydenta ds. Rozwoju Społecznego i Równego Traktowania. Punktem wyjścia do dyskusji była książka Wszystkie kolory świata wydana przez  Wydawnictwo Agora dla Dzieci. To zbiór 20 opowiadań dla dzieci i młodzieży. Dochód ze sprzedaży tej książki cegiełki przekazywany jest na działanie telefonu zaufania 116 111 dla dzieci i młodzieży, prowadzonego przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę. 

Drugi dzień festiwalu obfitował w spotkania autorskie. Uczniowie gdańskich szkół wzięli udział w rozmowie z prof. Jerzym Bralczykiem, Albertem Kwiatkowskim i Marcinem Szczygielskim. W paśmie warsztatowym pracowaliśmy nad doskonaleniem japońskiej kaligrafii (warsztat z Olgą Podsiadło) oraz zgłębialiśmy tajnki synestezji (warsztat z Olą Cieślak). A na zakończenie wybraliśmy się do Muzeum Bursztynu na uwielbiane przez dużych i małych czytanki.

Kolejny poranek spędziliśmy w towarzystwie Marka Kamińskiego – polarnika, podróżnika i filozofa. Nieco później Krzysztof Łapiński zabrał nas do Lasu Kabackiego na spotkanie z Dzikiem Dzikusem, ale był to tylko pretekst do rozmowy o rażącej sile fake newsów i wartości wspólnego sprzeciwu i solidarności.

Tego dnia gościliśmy również Antiego Saara – estońskiego pisarza, który zawojował serca dzieci! Seria o Matim wydawnictwa Widnokrąg była punktem wyjścia do rozmowy o mierzeniu się z trudnymi sytuacjami ale i o pokonywaniu strachu i lęków.

Po południu przyszedł czas na bajecznie kolorowe i oszałamiające warsztaty z Anną Kaźmierak na podstawie jej książki Turonie, żandary i herody. Zrobiliśmy maski kolędników i wiemy już jakie złożyć życzenia idąc w gości. Uwieńczeniem tego dnia były wieczorne Czytanki po zachodzie słońca! Tym razem spotkaliśmy się w wyjątkowej przestrzeni Teatru Szekspirowskiego i wysłuchaliśmy 10 wierszy o trudnościach charakteru w brawurowej interpretacji Marty Kalmus-Jankowskiej i Piotra Jankowskiego. A po czytankach wyruszyliśmy na spacer po teatralnych zakamarkach.

W czwartek odbyła się również konferencja dla Bibliotekarek i Bibliotekarzy, Nauczycielek i Nauczycieli w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej. Udział wzięli w niej: Anti Saar, Adam Pękalski, Przemek Staroń i Anna Czernow.

Poranek 4 dnia Festiwalu zaczęliśmy od spotkania z Marią Strzelecką, autorką książki Beskid bez kitu, którą zapytaliśmy m.in. o to jak tropić wilki i kto mieszka w Beskidzie Niskim. Po spotkaniu starsze dzieci zaprosiliśmy na warsztat literacki podczas którego, mogły stworzyć szkic swojej pierwszej książki.

Najmłodszych widzów zaprosiliśmy na pokaz serii filmów Basia, a wcześniej ilustratorka Zuzanna Oklejak i reżyser Marcin Wasilewski opowiedzieli nam, jak powstaje film. Popołudnie spędziliśmy w towarzystwie Miśka Zdziśka, najlepszego przyjaciela Basi i razem z nim szukaliśmy okropnego potwora.

Następnie Katarzyna Ryrych wyjaśniła nam czym jest skrót RODOS, ale przede wszystkim opowiedziała o Porszaku i Turecie, bohaterach swojej książki Lato na Rodos – nietypowych, wyjątkowych chłopcach.

Czytanki po zachodzie słońca odbyły się w iście spektakularnej scenerii Olivia Garden, gdzie w tropikalnym otoczeniu wysłuchaliśmy 10 wierszy o egzotycznych zwierzętach i dalekich podróżach w interpretacji Macieja Konopińskiego.

Ostatni dzień festiwalowych wrażeń rozpoczął się od lemowskiego warsztatu z Tomaszem Brodą. 

Finałowym wydarzeniem tegorocznej edycji był spektakl Teatru Uszytego z Krakowa i spektakl „Ananas” na podstawie książki Anny Świrszczyńskiej „Cudowna broda szacha”. 

W tym roku Festiwal odbywał się w:

  • Instytucie Kultury Miejskiej;
  • Nadbałtyckim Centrum Kultury;
  • Muzeum Bursztynu;
  • Teatrze Szekspirowskim;
  • Pawilonie Olivia Garden.

Więcej na stronie Festiwalu Literatury dla Dzieci: www.fldd.pl