Moniuszko w collage/ pomysł i prowadzenie: Fundacja Burza Mózgów

Film instruktażowy



Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 r., zmarł 4 czerwca 1872 r. Polski kompozytor, dyrygent, najbardziej znany z opery Halka i Straszny dwór. Skomponował ponad 250 pieśni. Słynął z muzyki narodowej, w której wykorzystywał elementy folkloru. Tworzył również operetki, balety i muzykę kościelną (w epoce romantyzmu). W młodości mieszkał w Wilnie, gdzie pracował jako organista, komponował, uczył się i angażował w życie muzyczne miasta. W późniejszych latach wykładał w Warszawie. Ze swoją żoną Aleksandrą Müllerówną miał 10 dzieci. Ostatnim wystawionym dziełem Moniuszki była Beata.

 

Collage (kolaż) – technika artystyczna, która polega na tworzeniu kompozycji przy wykorzystaniu różnych materiałów i faktur. Kolaż można stworzyć np. z: gazet, fotografii, własnych wydruków, kawałków materiałów. Wycięte elementy przyklejane są na papier lub inne tworzywo. Kolaż dopuszcza również dopisywanie lub domalowywanie wybraną techniką poszczególnych elementów. Słowo kolaż pochodzi od francuskiego czasownika coller (sklejać). Po raz pierwszy tego terminu użył Georges Braque i Pablo Picasso na początku XX wieku, kiedy ta starożytna technika, znana w Chinach od 200r. p.n.e., stała się częścią sztuki nowoczesnej.

 

Celem warsztatów jest poznanie postaci i twórczości Stanisława Moniuszki, zaznajomienie się z techniką artystyczną collagu i fotomontażu, rozwijanie umiejętności tworzenia kompozycji płaskiej. 

 

Zobacz film z warsztatów i zainspiruj się do twórczego działania: