Wojciech Kilar

Wojciech Kilar

Opracowała Daria Sławeta



Wojciech Kilar to jeden z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej, polski kompozytor i pianista. Został odznaczony Orderem Orła Białego. Przyszedł na świat 17 lipca 1932 roku we Lwowie. Pochodził z inteligenckiej rodziny – jego matka Neonilla była aktorką teatralną, a ojciec Jan Franciszek był lekarzem. Już od najmłodszych lat miał styczność z muzyką – w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na pianinie. Nie od razu poczuł zapał do gry, na początku uczył się pod okiem pani Reissówny.


Gwiazda w Łódzkiej Alei Gwiazd

Jego rodzina została wysiedlona z Lwowa, a młody Wojciech kontynuował naukę w Państwowej Średniej Szkole Muzycznej nr 2 w Rzeszowie pod okiem wybitnego nauczyciela Kazimierza Mirskiego. Wtedy powstały dwa pierwsze utwory Kilara – „Mazurek e-moll” i „Dwie miniatury dziecięce”. Zadebiutował w 1946 roku na konkursie Młodych Talentów. Później, w latach 1947-1948 uczęszczał do Państwowego Liceum Muzycznego w Krakowie pobierając naukę u Artura Malawskiego i Marii Bilińskiej-Riegerowej. Rok później przeniósł się do Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach. Tam uczył się pod okiem Władysławy Markiewiczówny. Dalsze kształcenie kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach. Ukończył studia w 1955 roku otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadt. Kształcił się w Paryżu u Nadii Boulanger jako stypendysta rządu francuskiego.
Utwory Kilara zaliczane były do nurtu awangardy i sonoryzmu. Niektóre z nich to „Diphtongos”, „Riff 62”, czy „Springfield Sonet”. Od lat 70 można było zauważyć uproszczenie języka muzycznego artysty, który zaczął nawiązywać do tradycji, motywów religijnych i ludowych. Jednymi z ważniejszych dzieł tamtego okresu są „Kościelec 1909” – poemat symfoniczny napisany na 75-lecie Filharmonii Narodowej, „Przygrywka i kolęda”       i „Siwa mgła”. Istotnym aspektem twórczości kompozytora była muzyka sakralna. Wojciech Kilar mocno związany był z zakonem Paulinów na Jasnej Górze. Wiara była ważnym elementem jego życia. W tamtym czasie powstały takie utwory jak „Bogurodzica”, „Victoria”, „Angelus”.
Niewątpliwie był to jeden z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej. Pierwszą ścieżkę dźwiękową stworzył do filmu „Narciarze” z 1958 roku. Współpracował z takimi reżyserami jak Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Jane Campion, Roman Polański. Napisał muzykę do około 130 filmów. Jest twórcą poloneza z „Pana Tadeusza”. Wybitny sukces odniósł tworząc muzykę do filmu „Drakula”.



Zapis nutowy poloneza do Pana Tadusza

Zmarł 29 grudnia 2013 roku w Katowicach. Był wyróżniony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury. Został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 roku otrzymał Honorowe Członkostwo Światowego Kongresu Kresowian. Jest kawalerem Orderu Orła Białego.


Ceremonia wręczenia  Wojciechowi Kilarowi Orderu Orła Białego 

 

Źródła:
https://culture.pl/pl/tworca/wojciech-kilar
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Kilar
https://zyciorysy.pl/biografia/wojciech-kilar/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Kilar#/media/Plik:Wojciech_Kilar_2.jpg
https://playournotes.com/pl/nuty/polonez-pan-tadeusz/2189/nuty-i-akordy-na-glos-solowy-z-akompaniamentem
https://www.polskieradio.pl/8/196/Artykul/598913,Order-Orla-Bialego-dla-Wojciecha-Kilara
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojciech_Kilar#/media/Plik:Wojciech_Kilar_gwiazda_Lodz.jpg