Krzysztof Komeda

Krzysztof Komeda

Opracowała Daria Sławeta



Krzysztof Komenda, a właściwie Krzysztof Trzciński to znany polski kompozytor, twórca muzyki filmowej, pianista jazzowy. Urodzony 27 kwietnia 1931 roku w Poznaniu. W wieku czterech lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Został przyjęty do konserwatorium poznańskiego, lecz wraz z rodziną zmuszony był opuścić miasto. W czasie wojny mieszkał w Częstochowie, gdzie uczył się pod okiem Wandy Kopeckiej. Po zakończeniu wojny Krzysztof doskonalił swoje umiejętności w szkole państwowej. 
Rozpoczął studia medyczne na Akademii Medycznej w Poznaniu. Jeszcze podczas nauki w szkole średniej poznał Witolda Kujawskiego, który wprowadził Komendę w świat jazzu. Artysta zaczął swoje muzyczne wyjazdy do Krakowa, gdzie odbywały się jam sessions. Publiczne granie jazzu było wtedy zakazane przez władze komunistyczne. W spotkaniach brali udział tacy muzycy jak Jerzy Matuszkiewicz czy Jan Walasek. Krzysztof ukończył studia medyczne w 1956 roku i zaczął pracę w klinice laryngologicznej. Tam po raz pierwszy użył pseudonimu „Komenda” chcąc ukryć swoje zainteresowanie muzyką jazzową przed współpracownikami.


Pomnik w Poznaniu - Krzysztof Komeda przegląda kadry ze swojego życia 


Coraz większy związek z muzyką i fascynacja jazzem sprawiły, że Krzysztof Komenda zrezygnował z pracy w klinice i całkowicie poświęcił się karierze muzycznej. Współpracował z zespołem „Melomani” – pierwszą powojenną grupą jazzową, w której skład wchodzili Jerzy Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski oraz Witold Kujawski. Głównym zainteresowaniem kompozytora była muzyka nowoczesna – „modern jazz”. W 1956 roku założył „Komeda Sekstet”, który zadebiutował podczas otwarcia Oddziału Telewizji w Poznaniu. Grupa w składzie Krzysztofa Komendy, Jerzego Miliana, Stanisława Pludry, Józefa Stolarza, Jana Wróblewskiego i Jana Zylbera odniosła sukces na I Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku. Tworzyli jazz nawiązujący do tradycji europejskich, a ich grupa była pionierskim zespołem jazzowym w Polsce. Brali udział w wielu festiwalach, odnosili sukcesy za granicą.
W 1958 roku Komenda rozpoczął współpracę z Romanem Polańskim tworząc muzykę filmową. Powstały wtedy utwory do takich filmów jak „Nóż w wodzie”, czy „Gdy spadają anioły”. W okresie największego rozwoju i doskonalenia twórczości artysty powstały „Etiudy baletowe”.



Grób Krzysztofa Komedy i Zofii Komedy-Trzcińskiej na cmentarzu w Warszawie
 

Wiosną 1960 roku wyjechał do Skandynawii, gdzie występował i odnosił liczne sukcesy w klubach „Gyllene Cirkeln” i „Jazzhus Montmartre”. Zainteresowanie muzyką kompozytora było ogromne – duński reżyser Henning Carlsen zamówił u Komendy muzykę do swoich filmów. Później występował też w Czechosłowacji, Jugosławii, NRD, RFN. 
Kompozytor w 1968 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych i pracował tam nad muzyką do filmów Romana Polańskiego - "Rosemary's Baby" i "The Riot". W tym samym roku uległ tragicznemu wypadkowi. Stwierdzono u niego krwiaka mózgu. W kwietniu 1969 roku został przewieziony do kraju, gdzie zmarł w szpitalu w Warszawie 23 kwietnia 1969 roku. Krzysztof Komenda został pochowany na cmentarzu Powązkowskim.




Źródła:
https://culture.pl/pl/tworca/krzysztof-komeda
https://zyciorysy.info/krzysztof-komeda/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Krzysztof_Komeda#/media/Plik:Komeda_Grave.jpg