Tadeusz Szeligowski

Tadeusz Szeligowski

Opracował Igor Dybich



Tadeusz Szeligowski, kompozytor i pedagog pochodzący z rodziny polskich muzyków, urodził się 13 września 1896 r. we Lwowie. Ukończył tam gimnazjum klasyczne i Galicyjskie Konserwatorium Muzyczne, w którym w latach 1910 – 1914 uczył się gry na fortepianie oraz teorii muzyki. Następnie podjął studia muzykologiczne oraz prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i w 1922 r. otrzymał dyplom, oraz tytuł doktora praw. W 1923 r. przeniósł się do Wilna, gdzie do 1927 r. wykładał historię muzyki w Konserwatorium Muzycznym oraz pracował jako adwokat w Prokuratorii Generalnej. W 1926 r. pełnił funkcję wiceprezesa Wileńskiego Towarzystwa Filharmonicznego. Następnie w latach 1929 – 1931 jako stypendysta w Paryżu studiował kompozycję i instrumentalizację, a także działał w Stowarzyszeniu Młodych Muzyków Polaków jako sekretarz i wiceprezes. 


Fotografia Tadeusza


Po zakończeniu studiów w Paryżu wyjechał do Poznania, gdzie zaczął wykładać teorię i kompozycję w Państwowym Konserwatorium Muzycznym. Prowadził wówczas również Chór im. Stanisława Moniuszki. W tym samym roku ożenił się w Wilnie ze Stanisławą Harasowską, z którą podejmował wiele prac mających na celu upowszechnienie muzyki. Po ślubie podjął decyzję o powrocie do Wilna, gdzie uczył teorii w Konserwatorium Muzycznym, założył zespół wokalny Pro Arte i zainicjował powstanie Rady Wileńskich Zrzeszeń Artystów, a w latach 1935 – 1939 pełnił funkcję wicedyrektora prywatnego Konserwatorium im. Mieczysława Karłowicza. Wykładał również na Uniwersytecie Wileńskim, a po wybuchu II wojny światowej został organistą w kościele św. Kazimierza w Wilnie. 


Afisz koncertu synfonicznego w Poznaniu

Po zakończeniu wojny przebywał początkowo w Lublinie, gdzie pełnił funkcję dyrektora Państwowej Szkoły Średniej i Umuzykalnienia, a następnie w 1947 r. osiadł na stałe w Poznaniu. W latach 1947 – 1950 był kierownikiem Państwowej Wyższej Szkoły Operowej i z jego inicjatywy utworzona została Filharmonia Poznańska, której w latach 1947 - 1949 był dyrektorem. Zainicjował również powstanie festiwalu muzyki współczesnej „Poznańska Wiosna Muzyczna” oraz był jednym z organizatorów Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Tadeusz Szeligowski uczył kompozycji w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu (1948 – 1963) oraz w Warszawie (1951 – 1963). W latach 1951 – 1954 był również prezesem Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich, a od 1953 r. działał w Radzie Programowej Polskiego Wydawnictwa Muzycznego oraz Radzie Kultury przy Ministerstwie Kultury i Sztuki. W 1960 r. natomiast został przewodniczącym Rady Centralnego Ośrodka Pedagogicznego Szkolnictwa Artystycznego. Kompozytor w latach 1960 – 1962 pełnił funkcję kierownika naukowego działaczy muzycznych Centralnej Poradni Amatorskiego Ruchu Artystycznego oraz był współtwórcą i pierwszym prezesem Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. 


Trumna kompozytora Krypcie Zasłużonych Wielkopolan

Tadeusz Szeligowski zmarł 10 stycznia 1963 r. w Poznaniu i został pochowany na cmentarzu górczyńskim. Po dwóch latach od śmierci artysty, trumna została przeniesiona do Krypty Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu. 



Źródła: 
https://polona.pl/item/afisz-inc-i-koncert-symfoniczny-w-wykonaniu-polaczonych-orkiestr-filharmonii-i,OTQ0OTM5ODQ/0/#info:metadata
https://polona.pl/item/portret-tadeusza-szeligowskiego,NTg2MTI1MQ/0/#info
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Szeligowski#/media/Plik:Szeligowski_Tadeusz.jpg
https://pwm.com.pl/pl/kompozytorzy_i_autorzy/5227/tadeusz-szeligowski/index.html https://culture.pl/pl/tworca/tadeusz-szeligowski 
https://www.polskieradio.pl/8/6594/Artykul/2206494,Tadeusz-Szeligowski-prawnik-ktory-wybral muzyke 
https://poznan.fandom.com/wiki/Tadeusz_Szeligowski 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Szeligowski