Koty czarne koty białe / Autor: Anna Cerasoli / Ilustracje: AnnaLaura Cantone

Koty czarne koty białe / Autor: Anna Cerasoli / Ilustracje: AnnaLaura Cantone

Recenzja Agnieszka Garduła



Współcześnie w społeczeństwie komunikacja bywa bardzo ogólna lub wyolbrzymiona. Pragnąc przedstawić swoje racje, nadawca posługuje się wyrażeniami, które przez filozofa uznane zostałyby za przesadne lub niezgodne z prawdą. Niejeden z nich złapałby się za głowę słysząc, jak bezmyślnie zdarza się nam używać sformułowań generalizujących - wszyscy lub każdy i nikt, zawsze i nigdy, ani jeden i żaden, za każdym razem i ani razu. 


Koty czarne koty białe autorstwa Anny Cerasoli stworzone zostały po to, by młodzi czytelnicy dostrzegli wartość słów, których znaczenie właśnie poznają. Krótkie opowiadanie odkrywa przed odbiorcami wartość idealnej komunikacji.
W dzielnicy zamieszkanej przez tytułowe czarne koty, żyją także białe, a na końcowych stronach książki okazuje się, że są tam i rude czworonogi.
W perfekcyjnym świecie kociej dzielnicy, zwierzaki rozmawiają ze sobą, słuchają swoich potrzeb - pragną, by żaden członek społeczności nie czuł się wyobcowany. Z tego powodu koty dążą do stworzenia takiej społeczności, w której nikt nie zostanie pominięty. Serdeczność i wzajemny szacunek są wartościami, które wyznają koty zamieszałe ten obszar miasta. 
W tej kilkunastostronnicowej książeczce czytelnik znajdzie wszystko - wątek romantycznej podróży, przyjaźń, bez względu na niesprzyjające okoliczności, katastrofę, która jednoczy mieszkańców dzielnicy, a także zakończenie uszczęśliwiające wszystkich bohaterów opowiadania.




Ilustracje wykonane przez Annę Laurę Cantonę, której prace doceniane  były między innymi w Bratysławie i Bolonii, urozmaicają treść napisaną przez Annę Cerasoli. Koty czarne koty białe mają puszyste ciałko, dłuuuugie ogony, haczykowane noski oraz zawadniackie spojrzenia. Na swoich chudych łapkach przemierzają strony książki po to, by objaśnić dzieciom podstawy filozofii.
Logika, nauka zajmująca się poprawnością rozumowania, terminy takie jak wszyscy, nikt lub ktoś, definiuje jako kwantyfikatory. Są to słowa, które oznaczają wiele, ale jednocześnie często są mało konkretne, wykorzystywane w nauce, reklamach oraz codziennych rozmowach, potrafią (czasem nieświadomie) zmanipulować, zarówno odbiorcę, jak i nadawcę komunikatu.
Innym pojęciem, które przybliżają czytelnikom Koty czarne koty białe, jest tautologia. To pojęcie zbudowane w taki sposób, by pogodzić ze sobą wiele różnych wyrażeń prawdziwych.


Seria gdańskiego wydawnictwa Adamanda proponuje czytelnikom mądre książki, wyjaśniające tajniki geometrii, cyfr oraz spojrzenie na dzieła sztuki przez pryzmat matematyki.Celem tych publikacji jest próba przekazania wiedzy o zagadnieniach, które wielu z nas przyzwyczaiło się określać jako trudne lub wymagające bardzo dużego skupienia, a które okazują się być zrozumiałe, gdy tylko podane są w odpowiedniej formie.