Bronisław Kaper

Bronisław Kaper

Opracowała Aleksandra Styczeń



Bronisław Kaper przyszedł na świat 5 lutego 1902 roku. Maturę zdał w 1919 w gimnazjum im. Stanisława Staszica w Warszawie. Za namową ojca rozpoczął studia prawnicze, jednak to nie było coś, co go interesowało, dlatego w niedługim czasie przeniósł się do klasy fortepianu i kompozycji do Warszawskiego Konserwatorium.
Kolejnym etapem rozwoju muzycznego młodzieńca był wyjazd do Berlina, gdzie zajmował się  m.in. komponowaniem muzyki dla tamtejszych kabaretów. Stolica Niemiec była miejscem, gdzie Kaper zainteresował się filmem. Wraz z wprowadzeniem dźwięku do kin, Bronisław rozpoczął pracę w branży filmowej. Kaper skomponował muzykę do pierwszych niemieckich filmów dźwiękowych. Gdy w 1933 Adolf Hitler objął władzę, Bronisław wyemigrował do Paryża, gdzie poznał Luoisa M. Mayera, który był szefem wytwórni filmowej Metro-Goldwyn-Mayer. W MGM, każdy film lub odcinek serialu ich produkcji poprzedza już kultowe ujęcie ryczącego lwa, otoczonego złotymi taśmami filmowymi.
Czyż nie jest to nam znajome? Luois M. Mayer zachwycił się muzyką, którą Kaper, przebywając jeszcze w Berlinie, skomponował do filmu „Ninon”(1933). Zaproponował mu stanowisko kompozytora w wytwórni, a ich współpraca trwała przez następne 28 lat.



Plakat filmowy produkcji Bunt na Bounty (1962)

W związku z błędem w urzędzie imigracyjnym nasz rodak został zarejestrowany jako Bronislau Kaper i takim też imieniem i nazwiskiem posługiwał się w Ameryce. Używał też pseudonimu Edward Kane. Gdy osiadł w Los Angeles, jego kariera przyspieszyła. Pierwszym amerykańskim filmem, do którego skomponował muzykę był ,,A night at the Opera” (1935). W roku 1941 za muzykę do filmu „Czekoladowy żołnierz” otrzymał swoją pierwszą nominację do Oscara. Jednak nagrodę otrzymał dopiero 13 lat później za muzykę do musicalu ,,Lili” w reżyserii Charlesa Waltersa. Nominacje otrzymał jeszcze w 1962 roku za kompozycje do filmu ,,Bunt na Bounty” oraz piosenkę ,,Follow me” z tego też filmu, której główny motyw stał się standardem muzyki filmowej. W swojej karierze w Hollywood skomponował muzykę do około 150 filmów. Nie ograniczał się do jednego gatunku, komponował do dramatów wojennych, horrorów, komedii i filmów sensacyjnych. Kompozycje jego autorstwa możemy usłyszeć w takich filmach jak np. ,,Lord Jim”, ,,Bracia Karamazow” czy ,,Parszywa dwunastka”.
Kaper był członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej, która wyłaniała laureatów Oscarów. Nagrał w 1975 roku album pt,,Bronislaw Kaper Plays Famous Film Themes”. Jest to prawdopodobnie jedyny w jego karierze krążek z autorskimi kompozycjami, które zagrał osobiście na fortepianie. Za oceanem promował polskie kino
i muzykę. Był twórcą musicalu ,,Polonaise” opartego na muzyce Fryderyka Chopina, w którym wystąpił Jan Kiepura z żoną Marthą Eggerth. Kaper zajmował się również tworzeniem kompozycji standardów jazzowych. To on stworzył ,,Green Dolphin Street” czy ,,Invitation”, które są uznawane za światowe szlagiery. Po te kompozycje sięgali m.in. Miles Davis, George Benson czy Elli Fitzgerald. 
Jego dom w Stanach był miejscem, gdzie mogli przybyć polscy artyści, którzy chcieli rozwinąć swoją karierę. Do tych osób można zaliczyć Sławomira Mrożka, Józefa Lejtesa, Juliana Stryjkowskiego, Stefana Kisielewskiego czy Violettę Villas. Z zawodu wycofał się w roku 1968, a zmarł 26 kwietnia 1983 roku w Los Angeles. 


 

Źródła:
https://www.imdb.com/name/nm0006147/
https://www.imdb.com/title/tt0056264/mediaviewer/rm108674560/?ref_=tt_ov_i
https://jazzpress.pl/wyroznione/mistrzowie-polskiego-jazzu-vol-2-bronislaw-kaper
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bronis%C5%82aw_Kaper