Archistoria. Opowieść o architekturze / Autor: Magdalena Jeleńska / Ilustracje: Acapulco Studio / Wydawnictwo: Muchomor

Archistoria. Opowieść o architekturze / Autor: Magdalena Jeleńska / Ilustracje: Acapulco Studio / Wydawnictwo: Muchomor

Recenzja: Anna Kaszuba-Dębska



We wstępie do książki autorstwa Magdaleny Jeleńskiej pt. Archistoria. Opowieść o architekturze, wydanej nakładem wydawnictwa Muchomor, można przeczytać:

Rozwój cywilizacji wiąże się z historią budowania, historią architektury. Już ludzie pierwotni budowali pierwsze domy jako schronienie przed dzikimi zwierzętami, nieprzyjaciółmi, złą pogodą. Z czasem zmieniały się techniki budowania i materiały. Prymitywne szałasy i ziemianki stawały się coraz bardziej złożonymi budowlami.

Autorka wprowadza młodego czytelnika w świat architektury w sposób tematyczny, a nie chronologiczny. To ciekawe podejście pozwala porównywać budowle powstałe w różnych okresach czasu i w odmiennych kulturach. Poznajemy rozwój architektury najpierw poprzez budulce jakimi są: kamień, cegła, beton czy szkło, a następnie poprzez formy: dom, wieżę, most, łuk, kopułę, budowlę centralną i bazylikę.

Rozdział pierwszy książki opowiada o podstawowym materiale budowlanym jakim jest kamień. Korzystali z niego już starożytni Egipcjanie, wznosząc tysiące lat temu piramidy czy też Grecy i Rzymianie budując wspaniałe, wsparte na kolumnadach świątynie. Jak się okazuje kamień nadal jest materiałem wykorzystywanym do tworzenia współczesnych budowli, czego przykładem może być chociażby Muzeum Ningbo w Chinach, wzniesiony w 2008 roku. Architekt Wang Shu wymyślił go tak, że:

(…) przyglądając się budynkowi muzeum, masz zapewne wrażenie, że przypomina on zakrzywione pudełko zbudowane z różnych, źle dopasowanych materiałów, a fasada jest podziurawiona małymi, przypadkowo rozmieszczonymi oknami. Rzeczywiście ściany budynku wykonane zostały z rozłupanych kamieni.

Kolejny rozdział poświęcony został cegle. Ten wynalazek sprawił, że stawiane za jej pomocą budynki stały się trwalsze i zyskały całkiem nowy wygląd. W niektórych miejscach na ziemi cegła stała się podstawowym materiałem, gwarantowała niższy koszt produkcji i krótszy czas potrzebny na ich realizację. Z czasem wyparło ją budownictwo z tak zwanej wielkiej płyty i konstrukcji żelbetonowych, oczywiście nie całkowicie.

W następnym rozdziale czytamy o szkle, którego kariera: jako materiału budowlanego rozpoczęła się w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy to w Londynie wybudowano na świecie pierwszy pawilon. Teraz szklane budowle nikogo już nie dziwią.

Archistorii można zaczerpnąć sporo wiedzy. Ta książka jest interesującym kompendium nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców. Opisano w niej wiele ważnych obiektów powstałych na przestrzeni kilku tysięcy lat. Wnikliwy czytelnik znajdzie tu babilońską Bramę Isztar z 575 r. p.n.e., Łuk Septymiusza Sewera z 203 r. n.e., Wielki Meczet w Kordobie oraz Pocztową Kasę Oszczędności w Wiedniu. Można dowiedzieć się z niej więcej o wieżach, mostach, łukach, kopułach, okrągłych budowlach i wielu, wielu innych interesujących tworach architektonicznych.