Tramwajarka i inne matki PRL / Autor: Piotr Wawrzeniuk / Ilustracje: Dorota Wojciechowska-Danek / Wydawnictwo: Poławiacze Pereł

Tramwajarka i inne matki PRL / Autor: Piotr Wawrzeniuk / Ilustracje: Dorota Wojciechowska-Danek / Wydawnictwo: Poławiacze Pereł

Recenzja: Igor Dybich



„Tramwajarka i inne matki PRL”, której autorami są Piotr Wawrzeniuk (tekst) oraz Dorota Wojciechowskiej-Danek (ilustracje) to piąta część serii „Pilotka”, mającej za zadanie uhonorować wkład kobiet w życie społeczne i przemiany dokonujące się w kwestii ról zawodowych. Jej celem jest również przełamywanie szkodliwego, stereotypowego myślenia o zawodach, które wielu osobom mogą wydawać się typowo męskie. Książka jest nie tylko zabawna i ironiczna, ale także niezwykle pouczająca, skłaniająca do refleksji o minionych, specyficznych i trudnych czasach. 

Tę propozycję kierujemy głównie do starszych dzieci i nastolatków, choć jej odbiorcami mogą być osoby w różnym wieku, przyswajające treść na różnych płaszczyznach. Jest to bowiem książka przystępna w odbiorze i napisana w lekki, zrozumiały sposób. Jednak akurat w przypadku „Tramwajarki i innych matek PRL” dużą rolę odgrywa również kontekst historyczny, którego nieznajomość mogłaby niektórym odbiorcom nieco utrudnić zrozumienie dzieła. Liczne odniesienia do historii naszego kraju są bowiem elementem, dzięki któremu, łatwiej jest znaleźć odpowiedź na pytanie, co sprawiło, że kobiety trudniły się konkretnymi, wymienionymi w książce zajęciami.  
„Tramwajarka i inne matki PRL” podobnie jak poprzednie części serii ukazuje w przewrotny, humorystyczny i jednocześnie inteligentny sposób różne, fascynujące zawody i zajęcia, które na co dzień raczej nie są kojarzone z kobietami. Autor książki wysoko podniósł sobie poprzeczkę, ponieważ za cel obrał profesje z burzliwego i trudnego czasu w historii Polski, a konkretnie okresu Polski Ludowej i właśnie przez pryzmat tamtych czasów postanowił w niebanalny sposób pokazać, jak kobieta może odnaleźć się w każdym zawodzie i w każdym środowisku, bez względu na to, czy trudni się przewożeniem węgla, czy też kieruje miejskim tramwajem. 

Odbiór książki dodatkowo ułatwia niesamowity pomysł, ponieważ mimo krótkiej formy, odbiorcom przekazywana w bardzo obrazowy, przystępny i zabawny sposób, merytoryczna wiedza, a także piękne idee i niezwykle ważne przesłanie. Jednak nie tylko autor tekstu może pochwalić się swoim kunsztem m.in. za pomocą prezentowania inteligentnej gry słów i ciekawej treści. Na uwagę zdecydowanie zasługuje również niesamowita oprawa graficzna, piękne rysunki, czcionka, którą napisany jest tekst, portrety przywódców i najważniejszych postaci tamtych czasów, jak i całościowe, staranne wykonanie książki, w której zadbano o najdrobniejsze detale. 



Należy pamiętać również o fakcie, że w „Tramwajarce i innych matkach PRL” niezwykle istotny jest także kontekst polityczny. Opisy zawodów przeplatane są istotnymi faktami z różnych etapów, od kształtowania się systemu komunistycznego, po działalność Solidarności i schyłek PRL, prezentując również ówczesnych polityków, historyczne informacje oraz przełomowe wydarzenia. Wszystko to czyni książkę bardzo wartościową i stanowi podstawę, aby polecić ją każdej nastoletniej osobie.