Stanisław Paszke

Stanisław Paszke

Opracowała Aleksandra Styczeń



Stanisław Leon Paszke przyszedł na świat 6 listopada 1894 roku w mieście województwa wielkopolskiego - Krobi. Jego matką była Józefa z domu Dechnik. Ojciec chłopca, Karol Paszke, był z zawodu zegarmistrzem. Stanisław wyjechał do Berlina, gdzie kształcił się w Konserwatorium Kaysera, a także samodzielnie uczył się dyrygentury, kompozycji oraz gry na flecie.
20 lipca 1922 został przyjęty do Wojska Polskiego, gdzie piastował stanowisko urzędnika wojskowego.
W 14 Pułku Artylerii Polowej, jak i w 15 Pułku Ułanów w Poznaniu był kapelmistrzem orkiestry. Dnia 6 czerwca 1922 roku wziął w Poznaniu ślub z Zofią Heleną Jaszcz, z którą miał trójkę dzieci – Jerzego Aleksandra, Urszulę Marię i Tadeusza Kazimierza Antoniego.
Pełnił służbę w 60 Pułku Piechoty w Ostrowie Wielkopolskim od 1927 roku, gdzie również był prowadzącym orkiestry dętej i symfonicznej oraz amatorskiego chóru mieszanego „Moniuszko”. Później otrzymał awans na kapitana. W czasie II wojny światowej przebywał w obozie w Prenzlau, w którym komponował pieśni patriotyczne oraz organizował oflagową orkiestrę dętą. Po zakończeniu wojny powrócił do kraju w 1946 roku. Wtedy też podjął się prowadzenia amatorskiej orkiestry symfonicznej w Ostrowie.
Wraz z nadejściem kolejnego roku wyruszył do Poznania i tam przez 15 lat pełnił dyrygenturę oraz kierownictwo artystyczne Reprezentacyjnej Orkiestry Kolejowej Okręgu Poznańskiego przy Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Był organizatorem i wykładowcą zajęć na kursach nauczycielskich dla dyrygentów orkiestr dętych oraz instruktorów muzycznych m.in. w Wielkopolskim Związku Chórów i Orkiestr, Lubuskim Towarzystwie Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego i orkiestrach strażackich w województwach poznańskim i zielonogórskim. Skomponował wiele utworów wokalnych i pieśni, a jego kompozycje takie jak np. marsze Wojskowe fanfary i Gród Przemysława często były wykonywane przez orkiestry dęte i ludowe.
W 1962 roku przeszedł na emeryturę, ale również na niej pełnił wiele funkcji społecznych w amatorskim ruchu muzycznym. Zmarł 28 lipca 1974 roku w Poznaniu i został pochowany na Cmentarzu Junikowo.

 

 

 

Źródła:
https://wlkp24.info/wspomnienie/stanislaw-paszke/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Paszke