Maria Konopnicka

Maria Konopnicka

Opracowała Izabela Biruk



Młodość

Maria Stanisława Konopnicka urodziła się 23 maja 1842 roku w Suwałkach. W 1849 roku, kiedy Maria miała siedem lat, rodzina przeniosła się do Kalisza. W latach 1855–1856 uczyła się z siostrą na pensji u sióstr sakramentek w Warszawie, gdzie zetknęła się z Elizą Pawłowską, później Orzeszkową. Ich przyjaźń, ugruntowana wspólnymi zainteresowaniami literackimi, przetrwała do końca życia Marii.

Twórczość

Maria Konopnicka debiutowała pod pseudonimem Marko w 1870 roku w dzienniku "Kaliszanin" wierszem "Zimowy poranek". Utwór ten został dobrze przyjęty. Pierwszy tomik "Poezji" wydała w roku 1881, następne ukazywały się w latach: 1883, 1886, 1896. W latach 1884–1887 redagowała demokratyczne pismo dla kobiet "Świt". Współpracowała też z tygodnikiem emancypantek "Bluszcz". Nowele pisała od początku lat osiemdziesiątych XIX wieku aż do śmierci. Konopnicka zajmowała się także krytyką literacką, którą uprawiała od roku 1881, początkowo na łamach "Kłosów", "Świtu", "Gazety Polskiej", "Kuriera Warszawskiego", następnie w wielu innych pismach. Do 1890 roku koncentrowała się na recenzjach, analizach i polemikach wobec tekstów współczesnych autorów polskich i zagranicznych – m.in. Prusa, Orzeszkowej, Sienkiewicza, Dygasińskiego. Po roku 1890 pojawiły się w poezji Konopnickiej nowe tematy, zwłaszcza odwołania do dzieł kultury europejskiej. W 1908 roku w miesięczniku "Przodownica" Konopnicka opublikowała "Rotę". 

Życie prywatne

W 1862 roku Maria wyszła za mąż za Jarosława Konopnickiego herbu Jastrzębiec, zubożałego ziemianina, starszego od niej o 12 lat. Po ślubie młodzi zamieszkali w Bronowie. W czasie pierwszych dziesięciu lat małżeństwa Maria urodziła ośmioro dzieci, z czego dwoje z nich zmarło zaraz po urodzeniu. Wychowywanie sześciorga dzieci nie przeszkodziło pisarce w samokształceniu. W 1876 roku rozstała się z mężem. Maria Konopnicka zmarła na zapalenie płuc 8 października 1910 roku we Lwowie. Została pochowana 11 października 1910 roku na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, w Panteonie Wielkich Lwowian. 

 

Bibliografia: 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Konopnicka

https://culture.pl/pl/tworca/maria-konopnicka