Maria Krüger

Maria Krüger

Opracowała Izabela Biruk



Młodość

Maria Krüger urodziła się 6 września 1904 roku w Warszawie, jako córka publicysty i pisarza, Edmunda Krügera i Anieli Pauliny z Dobosiewiczów. Była absolwentką Wydziału Humanistycznego na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie studiowała polonistykę i prawo, ukończyła także stołeczną Akademię Nauk Politycznych. Jeszcze jako studentka pracowała w wydawnictwach „Nasza Księgarnia” oraz „Trzaska, Evert, Michalski”.

Twórczość

Maria Krüger debiutowała w 1928 r. w czasopiśmie młodzieżowym „Płomyczek” opowiadaniami dla dzieci. W kolejnych latach rozwoju swej twórczości publikowała również opowiadania i artykuły m. in. w takich tytułach jak „Świerszczyk”, „Płomyk”, „Dziatwa”, „Słonko” i „Poranek”. Ponadto współpracowała z „Wieczorem Warszawy”, gdzie zamieszczała swoje opowiadania i felietony. Wymyśliła telewizyjną audycję „Miś z okienka”, do której pisała teksty. Jej najbardziej znana książka dla dzieci to „Karolcia” (1959), przetłumaczono ją na kilka języków. Ukazała się także część druga pt. „Witaj Karolciu!”. W 1995 roku powstał spektakl telewizyjny na jej podstawie. Drugą pod względem popularności książką autorstwa Marii Krüger jest ta napisana dla nieco starszego czytelnika – „Godzina pąsowej róży”. Na jej podstawie w 1963 roku nakręcono film pod tym samym tytułem, który został nagrodzony Złotym Lwem na XV Międzynarodowym Festiwalu Filmów dla Dzieci i Młodzieży w Wenecji. Wśród innych tytułów autorstwa Marii Krüger znajdują się także „Ucho, dynia, sto dwadzieścia pięć!”, „Szkoła narzeczonych” oraz „Po prostu Lucynka P.”. Maria Krüger została w 1978 roku uhonorowana nagrodą Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości.

Życie prywatne

W czasie II wojny światowej i okupacji niemieckiej Krüger współpracowała z konspiracyjną demokratyczną grupą „Epoka”. Pracowała też w stołówce pracowniczej Komunalnej Kasy Oszczędności m.st. Warszawy. W 1944 roku walczyła w powstaniu warszawskim. Po zakończeniu wojny Maria Krüger została zatrudniona najpierw w Ministerstwie Kultury i Sztuki, a następnie w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Później, do 1948 roku, przebywała w stolicy Szwajcarii, gdzie pracowała w polskim konsulacie. Gdy powróciła do kraju, w Rabce prowadziła teatr lalek. Pisarka zmarła 13 sierpnia 1999 roku w Warszawie. Została pochowana w grobie wraz z rodzicami i siostrą na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

 

Bibliografia: 

https://lubimyczytac.pl/autor/6371/maria-kruger

https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Kr%C3%BCger

http://zpolubien.szkolnastrona.pl/art,935,autorzy-szkolnych-lektur-maria-kruger

https://wypracowania.pl/biografie/maria-kruger-biografia-i-charakterystyka-tworczosci