Zofia Nałkowska

Zofia Nałkowska

Opracowała Izabela Biruk



Młodość

Zofia Nałkowska urodziła się 10 listopada 1884 r. w Warszawie. Jej ojciec Wacław był znanym uczonym, a matka, Anna z Szafranków, autorką podręczników do geografii. Dziewczyna kształciła się samodzielnie oraz na pensji w rodzinnym mieście. Ukończyła także tajny "Uniwersytet Latający", na którym studiowała geografię, historię i językoznawstwo. 

Twórczość

Zaczęła pisać bardzo wcześnie; jej debiutem książkowym była dobrze przyjęta przez krytykę powieść „Kobiety" (1906). Początek lat 30. to szczyt kariery pisarskiej Nałkowskiej. Zostaje wystawiony jej dramat pt. „Dom kobiet" (1930), który cieszy się wielkim powodzeniem; pięć lat później ukazuje się „Granica". Stworzyła cykl szkiców pod tytułem "Charaktery", w których dostrzec można ogromne zainteresowanie pisarki psychologią. Własne doświadczenia z II wojny światowej przelała na papier w "Medalionach".

Życie prywatne

Zofia Nałkowska była dwukrotnie zamężna. Jej pierwszym mężem był publicysta i pedagog Leon Rygier (1875–1948). Poślubiła go w 1904 roku, przy czym oboje państwo młodzi przeszli na kalwinizm. Małżeństwo rozpadło się około 1909 roku, choć rozwód przeprowadzili dopiero w 1918. Jej drugim mężem, w latach 1922–1929, poślubionym w kościele ewangelicko-reformowanym w Warszawie był Jan Jur-Gorzechowski, bojownik Organizacji Bojowej PPS, w okresie międzywojennym pułkownik WP – dowódca żandarmerii, następnie dowódca Straży Granicznej i generał. W czasie II wojny światowej mieszkała w Warszawie wraz z ostatnim ukochanym, Bogusławem Kuczyńskim. Zmarła 17 grudnia 1954 roku na skutek wylewu krwi do mózgu. Pochowano ją na cmentarzu na Powązkach.

 

Bibliografia: 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zofia_Na%C5%82kowska

https://dzieje.pl/postacie/zofia-nalkowska-1884-1954

https://www.bryk.pl/wypracowania/jezyk-polski/biografie/1010381-zofia-nalkowska-biografia-i-tworczosc.html