Klementyna Hoffmanowa

Klementyna Hoffmanowa

Opracowała Izabela Biruk



Młodość

Klementyna Hoffmanowa z domu Tańska urodziła się 23 listopada 1798 roku w Warszawie. Jej ojcem był pisarz Ignacy Tański. Wczesne dzieciństwo spędziła w dzierżawionych przez jej ojca Wyczułkach pod Sochaczewem. Od 4 roku życia mieszkała w Izdebnie koło Błonia. Przez 5 lat pracowała na różnych stanowiskach w rozmaitych warszawskich szkołach żeńskich.

Twórczość

Literacko zadebiutowała w wieku 21 lat w 1819 roku traktatem moralizatorskim “Pamiątka po dobrej matce, czyli ostatnie jej rady dla córki”. Wydawała popularne pismo “Rozrywki dla Dzieci” w latach 1824–1828. Jej książki dla dzieci zdobyły szerokie grono odbiorców na przestrzeni kilku pokoleń. Opublikowała szereg powieści, m.in. “Listy Elżbiety Rzeczyckiej do przyjaciółki swej Urszuli*** za panowania Augusta III pisane” z 1824 roku oraz “Dziennik Franciszki Krasińskiej w ostatnich latach Augusta III pisany” z 1825 roku. Ta ostatnia, przetłumaczona na szereg języków, była określana jako jedna z pierwszych polskich powieści psychologicznych. Pisarstwo było jej głównym i ulubionym zajęciem, ale pracowała również jako inspektorka i wizytatorka pensji żeńskich oraz wykładowczyni nauki obyczajowej w warszawskim Instytucie Guwernantek (1826–1831). Wśród jej uczennic było grono młodych kobiet, z których część została potem pisarkami i nauczycielkami. Jest uznawana za jedną z pierwszych polskich pisarek dla dzieci i młodzieży i pierwszą Polkę utrzymująca się z pracy twórczej i pedagogicznej.

Życie prywatne

W 1829 roku poślubiła Karola Boromeusza Hoffmana. Po upadku powstania zamieszkała najpierw w Dreźnie, a potem w Paryżu. Zmarła na raka piersi w wieku 46 lat. Została pochowana na cmentarzu Père-Lachaise.

 

Bibliografia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Klementyna_Hoffmanowa

https://lubimyczytac.pl/autor/45789/klementyna-hoffmanowa