Maria Kownacka

Maria Kownacka

Opracowała Izabela Biruk



Młodość

Maria Ludwika Kownacka przyszła na świat 11 września 1894 roku w Słupie. W wieku ośmiu lat zmarła jej matka. Po ukończeniu osiemnastego roku życia podjęła się pracy jako nauczycielka. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobywała w wiejskiej szkole. Od 1915 r. znajdowała się w Mińsku, gdzie kontynuowała pracę pedagogiczną. W tym okresie poszerzała również swoją wiedzę z literatury i próbowała sił w tworzeniu autorskich opowieści. Kiedy wybuchła I wojna światowa, została ewakuowana do Mińska Litewskiego. Tu brała udział w tajnym nauczaniu - prowadziła kursy dla dorosłych oraz organizowała inne prace oświatowe o różnorodnych formach. Kiedy Polska odzyskała niepodległość pisarka założyła szkołę i przedszkole w miejscowości Krzywda, pod Łukowem.

Twórczość

W 1919 r. jej twórczość ukazała się w czasopismach dla dzieci („Płomyczek”, „Płomyk”). Ten rok to również przeprowadzka do Warszawy oraz objęcie stanowiska w bibliotece Ministerstwa Rolnictwa. W 1931 r. przeniosła się na ulicę Słowackiego na warszawskim Żoliborzu. W 1936 r. ukazało się, w wersji książkowej, najsłynniejsze dzieło autorki – „Plastusiowy pamiętnik”. Do innych przedwojennych dzieł należą, m.in. „Kukuryku na ręczniku”, „Deszczyk pada, słonko świeci”. Lata 30. XX wieku to również podjęcie współpracy z Teatrem Baj. W czasie wojny nauczała potajemnie oraz redagowała „Dziennik Dziecięcy”. Powojenna twórczość autorki to, takie teksty jak: „Jak mysz pod miotłą”, „Kajtkowe przygody”, „Przygody Plastusia”, „W Świerszczykowie”, „Szkoła nad obłokami”, „Za żywopłotem”.

Życie prywatne

W 1939 r. pisarka nabyła ziemię w Łomiankach. W 1958 r. udało się wybudować tam domek letniskowy, który nazwano Plastusiowem. Tam Maria Kownacka oddawała się wielu pasjom, m.in. ornitologii i rękodziełu. Największą pasją i misją Marii Kownackiej była praca dla dzieci i z dziećmi, czemu poświęciła całe swoje życie. Autorka została odznaczona, m.in Orderem Uśmiechu, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Zmarła 27 lutego 1982 r. w Warszawie. Jej, przyozdobiony figurką Plastusia, grób znajduje się na warszawskich Powązkach.

 

Bibliografia:

http://kulturalne.lacko.pl/zdjecia-archiwalne-cz-3/maria-kownacka-z-plastusiem/

http://mp3.jaroslaw.pl/ns/patronka-przedszkola-maria-kownacka/

https://lubimyczytac.pl/autor/6100/maria-kownacka

https://pl.wikipedia.org/wiki/Maria_Kownacka

https://biografia24.pl/maria-kownacka/#tresc

https://www.bryk.pl/wypracowania/jezyk-polski/biografie/1010418-maria-kownacka-biografia-i-tworczosc.html